Ogrodnik

Twórcy:
Autor: Lanie Robertson
Tłumaczenie: Ksawery Szlenkier
Scenografia: Wojciech Żogała
Asystent scenografa: Rafał Pastuszek
Kostiumy: Agata Uchman
Muzyka: Jacek Grudzień
Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski
Projekcje: Grzegorz Bernatek
Produkcja: Fundacja Imka

Obsada:
Daniel Olbrychski
Magdalena Schejbal
Jerzy Schejbal

Trójka fantastycznych aktorów i historycznych bohaterów: Jerzy Schejbal jako Georges Clemenseau, jeden z najbardziej wpływowych polityków europejskich i dwukrotny premier Francji, Daniel Olbrychski – Claude Monet, guru impresjonistów, autor słynnych „Nenufarów” i Magdalena Schejbal – Blanche Monet, malarka, pasierbica i synowa Moneta – pozwala wierzyć, że przyjaciel, jeśli go mamy, wart jest naszej czułości, a świat wokół jest wart naszego zachwytu, uwagi i skupienia.

Co jest w życiu najważniejsze? Przyjaźń. Miłość. Sztuka. Polityka. Los. Nieuchronność przeznaczenia. Talent. Pasja. Te wszystkie pojęcia są istotą spotkania dwóch wielkich i ważnych postaci przełomu XIX i XX wieku, Claude’a Moneta, jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych malarzy świata, jednego z twórców impresjonizmu i Georgese’a Clemenseau, giganta polityki, twórcy Ententy, czyli Trójprzymierza Anglia-Francja-Rosja przed wybuchem I wojny światowej.

W spektaklu „Ogrodnik” spędzają ze sobą kilka intensywnych dni w pracowni Moneta w Giverny. Kłócą się, obrażają, przekonują do własnych kompletnie różnych ocen rzeczywistości, która nie jest przyjazna żadnemu z nich. Clemenseau właśnie cudem przeżył zamach na niego, Monet zaś ma kryzys twórczy i nie maluje – uprawia ogród, pielęgnuje rośliny. Trwoni talent? Może. Zażarte dyskusje przyjaciół mogą jednak spowodować zmianę spojrzenia na rzeczywistość. Skuteczną zmianę. Monet wraca do malowania. Spod jego pędzla pojawiają się bajecznie piękne nenufary we wszystkich barwach.

To, co intryguje w tej sztuce to jej aktualność i uświadomienie sobie, że sztuka i przyjaźń i wtedy i dzisiaj w świecie społecznego bałaganu, wojny w pobliżu, działań motłochu przeciwko demokracji i rozsądnemu porządkowi świata, może mieć istotny wpływ na nasze życie, bycie, istnienie. Na naszą hierarchię wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Październik 2024

12 .10

 sobota

 19:00

Warszawa

Teatr IMKA

dostępne bilety: 27

kup bilet

13 .10

 niedziela

 18:00

Warszawa

Teatr IMKA

dostępne bilety: 25

kup bilet